Seznamte se s historií drahokamů

Také obdivujete křehkou krásu drahokamů? Jejich jedinečné barvy, lesk a magické vlastnosti? A chtěli byste se o těchto nádherných kamenech, které se proslavily především ve světě luxusních šperků, dozvědět něco více? Tento článek vám poodhalí něco z oslnivé historie drahokamů. Jste připraveni na příval zajímavých informací? Pak se pusťte do čtení.

4 zajímavosti o drahokamech

  1. Drahokamy mají jedinečné vlastnosti. Astrologové věří, že každý drahokam představuje znamení zvěrokruhu, čakru v těle a Boha nebo Bohyni.
  2. Podle Starého zákona dal Bůh Mojžíšovi deset přikázání napsaných na modrém safíru.
  3. Staří Egypťané vyráběli z modrých drahokamů modré oční stíny.
  4. Perly jsou jediným drahokamem, který vzniká uvnitř živého organismu, tedy perlorodky.

Drahokamy v egyptské historii

Egypťané pracovali s korálky a drahokamy v podobě karneolů, chalcedonů a ametystů již v roce 4000 před naším letopočtem. Drahokamy a slonovina pro ně však nebyly jen součástí šperků a klenotů, ale také prostředkem, skrze nějž komunikovali s bohy.

Drahokamy v čínské historii

 

Také čínská historie svědčí o využívání drahých kamenů. Nejstarší zmínka o drahokamech v čínské historii se datuje do roku 3600 před naším letopočtem. V Číně z drahokamů vyráběli nejen klenoty, ale také zbraně.

Drahokamy v indické historii

Co se týče drahokamů napříč indickou historií, úzce souvisí s diamanty, které byly poprvé zmíněny právě v Indii. V Indii jsou drahokamy nerozlučně spojeny s ajurvédskou medicínou, věří se, že mají vliv na psychickou i fyzickou stránku člověka.

Drahokamy v řecké historii

Podle Řeků zastupovaly drahokamy sílu bohů a bohyní. Proto také práškem z drahokamů pomazávali vojáky před bitvou, aby jim drahé kameny dodaly potřebnou sílu. Využívání drahokamů v řecké historii se datuje do roku 1600 před naším letopočtem.

Drahokamy v římské historii

Také staří Římané věřili v magické schopnosti drahých kamenů stejně jako Řekové a Egypťané. Podle záznamů používali drahokamy jako amulety zhruba od roku 500 před naším letopočtem. Používali safíry, granáty a perly, které byly skvělé pro léčení těla i mysli.

Drahokamy v evropské historii

Drahokamy se v Evropě zapsaly do historie především v době renesance. Takzvané léčebné krystaly byly užívány jako lék proti nejrůznějším neduhům především v 11. století. O léčivých vlastnostech drahokamů psal ostatně ve svých spisech například John Mandeville.

Drahokamy dnes

Drahé kameny jsou dodnes ceněné pro svou krásu, ale také pro své výjimečné vlastnosti. Mezi nejoblíbenější a nejpoužívanější drahé kameny patří kromě diamantů také smaragdy, rubíny, safíry, opály, granáty a spinely.

Který z drahokamů se vám líbí nejvíce? A věříte na léčebné účinky a magické vlastnosti těchto nádherných drahých kamenů?

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz