Diamant

Zářivá historie diamantů

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak staré jsou diamanty a kdy tyto nejtvrdší a nejtřpytivější nerosty na světě začaly přepisovat historii? Pokud vás zajímají nejdůležitější milníky v životě kamenů, z nichž vznikají nejluxusnější šperky světa, pohodlně se usaďte a pusťte se do čtení.

Jak staré jsou diamanty?

Důvodem, proč jsou diamantové šperky tak oblíbené, je nejen to, že jejich vzhled je naprosto oslnivý, ale také skutečnost, že v sobě nosí celé dějiny lidstva. Nejstarší diamanty se utvářely již během vzniku naší planety, tedy před více než 3,3 miliardami let. A nejmladší diamanty? Jejich vznik započal před více než 100 miliony let.

Původ jména s velkým D

Název diamant je odvozený od starořeckého slova „Adamas“, tedy od slova nepřemožitelný. Za dob antického Řecka lidé věřili, že jsou diamanty slzami bohů nebo úlomky z hvězd.

Kdy diamant oslnil lidstvo?

Diamanty lidi fascinovaly již od středověku. Údajně byl diamant známý v Indii již 300 let před naším letopočtem, kde se používal jako platidlo. Zajímavým faktem je, že až do 18. století byla Indie jediným zdrojem diamantů.

Rok 1725

Významným milníkem pro diamanty byl rok 1725, kdy bylo objeveno tehdy největší diamantové ložisko v Brazílii. Brazílie se tak stala největším světovým dodavatelem diamantů.

Rok 1867

Dalším významným rokem, který ovlivnil třpytivý svět diamantů, byl rok 1867, kdy byl v Jižní Africe objevený první africký diamant známý pod jménem „Eureka“. Tento objev měl dopad na celý svět, protože bylo v následujících letech objeveno dalších 5 velkých ložisek diamantů, všechny z nich se nacházely v Jižní Africe. Tato doba je nazývaná také jako diamantová horečka vzhledem k tomu, že do dolů začali přicházet hledači diamantů v obrovské míře.

Konec 19. století

Na konci 19. století bylo objeveno zhruba 250 ložisek, která se opět nacházela v Jižní Africe. Trh s diamanty na přelomu 19. a 20. století je nerozlučně spojen s velkými těžařskými společnostmi De Beers nebo AAC. Je téměř neuvěřitelným faktem, že až do roku 2001 společnost De Beers, založená v roce 1888, kontrolovala až 80 % diamantů na celém světě.

Věděli jste?

Obliba snubních prstenů zdobených diamanty se výrazně znásobila v roce 1947 díky jedné z nejúspěšnějších marketingových počinů výše uvedené těžařské firmy De Beers. Ta svým sloganem „A Diamond Is Forever“, tedy v překladu „Diamant je navždy“, proměnila diamant v symbol nekonečné lásky. 

Diamanty dnes a jejich těžba

Diamanty jsou tak vzácné i díky skutečnosti, že se velmi těžce získávají. Ročně se napříč celým světem vytěží zhruba 32 tun diamantů, jejichž cena dosahuje 13,4 miliardy dolarů. Jen malý zlomek těchto diamantů se však stane součástí luxusních šperků, většina vytěžených diamantů se používá v průmyslu. Zásoby diamantů jsou rok od roku menší a jejich hodnota stále roste.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz