Jaké jsou nejznámější brusy diamantů? Pojďme si je představit

Co by byly diamanty bez brusu? Nevýraznými kameny, kterých byste si možná ani nevšimli. Ve chvíli, kdy však diamant vezmou do ruky mistři brusiči, mění se v kámen, který uchvacuje svým nepřehlédnutelným leskem a dechberoucí krásou. Právě brus diamantů výrazně zvyšuje hodnotu drahých kamenů a umožňuje jim plně zazářit.

Brusy, které mění krásné v dokonalé

Kladete si otázku, proč jsou diamanty, potažmo brilianty, tak výjimečné? Velkou zásluhu na jejich oslnivém vzhledu má vysoký refrakční index, který odpovídá za to, že se světlo na kamenech optimálně láme. K tomu však dochází až v okamžiku, kdy je drahokam vybroušený tak, že jsou všechny jeho plochy, nazývané také jako fasety, orientované v optimálních proporcích.

Diamantové brusy

Setkat se můžete hned s celou řadou brusů diamantů. Mezi ty nejznámější patří takzvaný kulatý neboli briliantový výbrus, princess brus, srdíčko, slza, ovál, markýza nebo takzvaný smaragdový brus. Pojďme si tři nejznámější představit blíže.

Briliantový brus

Nejznámějším a neoblíbenějším brusem je briliantový brus. Jeho autorem je matematik Marcel Tolkowsky, který spočítal ideální sklon faset tak, aby se na nich světlo dokonale odráželo. Tento brus, používaný od 20. let 20. století dodnes, má 57 faset, 33 z nich se nachází na horní části briliantu a 24 na spodní části briliantu.

Princess

Jako princess brus je označovaný čtvercový výbrus diamantu s ostrými rohy. Tento brus je velmi náročný na kvalitu kamene i precizní práci faséra. Obvykle totiž vyžaduje k dosažení vysoké brilance vybroušení do vyššího počtu faset. Obvykle se jedná o 81 faset.

Smaragdový brus

Smaragdový brus, označovaný někdy také jako emerald, je jedním z prvních brusů, do nějž byly drahé kameny upravované. Je charakteristický svým obdélníkovým tvarem, zkrácenými rohy a širokou plochou připomínající při pohledu shora schody.

Jak se hodnotí kvalita brusu diamantů?

Při posuzování kvality brusu se hodnotí procentuální poměry jednotlivých částí brusu, kvalita vybroušeného povrchu faset a skutečnost, zda jsou všechny fasety stejně velké a broušené pod stejným úhlem. Mezi další parametry, které mají vliv na kvalitu brusu, patří brilance, tedy množství odráženého světla z kamene, oheň, vyjadřující spektrální barvy, do nichž se světlo z kamene rozkládá, a jiskra. Jiskrou se rozumí stupeň hry barev při pohybu vybroušeným kamenem.

Hodnocení podle mezinárodní stupnice

Brusy jsou hodnoceny na základě mezinárodní stupnice, která má 5 stupňů. Nejvyšší stupeň je označený jako Excellent (Ideal cut), do této kategorie spadají pouze 3 % produkce všech diamantů. Nejvyšší stupeň je následovaný označením Very good, Good, Fair a Poor. Přičemž diamanty v kategorii Poor nesplňují nároky na kvalitní brus.

Jaký brus diamantů se líbí nejvíce vám?

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz