Jak se brousí a leští drahokamy a minerály?

Drahokamy jsou nádherným výtvorem přírody. Oslnivý třpyt a dokonalost jim však dodává až precizní lidská práce. Díky zkušeným brusičům se drahokamy a minerály mění v součást nádherných šperků, které lidi uchvacovaly v minulosti a které jsou obdivované dodnes. Zajímá vás, jak se drahokamy a minerály brousí? Známe odpověď na vaši otázku.

Broušení drahokamů v minulosti

Broušení drahokamů je známé už od nejstarších dob. Například v Indii brousili kámen o kámen. Rozdíly v tvrdosti kamenů byly totiž známé už před několika tisíci lety a lidé také přišli na to, že při otírání kamenů stejné tvrdosti vznikají lesklé plochy, které dnes nazýváme jako fasety. Původním záměrem brusičů bylo ztratit co nejméně hmotnosti a velikosti kamene. Výsledkem byly drahokamy nesymetrických tvarů s nepravidelnými brusy, které však nedosahovaly krásy brusů současných.

Zajímavost: Indie jako země brusičů drahých kamenů

Na světě neexistuje jiné místo, než je Indie, kde se brousí tolik drahých kamenů. Většina surových kamenů (téměř 90 %) se zpracovává právě v Indii.

Broušení drahokamů dnes

I přesto, že dnes mají klenotníci k dispozici nejmodernější technologie, je broušení drahokamů disciplínou, která vyžaduje roky zkušeností a také neskutečný řemeslný um. Broušení začíná tím, že si kámen důkladně prohlédne brusič a rozhodne, jaké jsou tvarové možnosti daného drahokamu. Následně je kámen diamantovou pilkou vyřezaný do zhruba požadovaného tvaru a dále se brousí na kotouči do fazet.

Po broušení je na řadě leštění

Poté, co se drahokam vybrousí do požadovaného tvaru, přichází na řadu leštění. Leštění je prováděné ve třech až čtyřech stupních. A jaké brusné materiály se na leštění drahokamů používají? Například pemzy, plavený diatomit nebo šperkařská červeň.

Věděli jste?

I v současné době vede broušení a leštění drahokamů ke ztrátě hmotnosti, která se mnohdy rovná 50 %.

Jak dlouho trvá broušení drahých kamenů?

Délka broušení kamenů se vždy odvíjí od konkrétního drahokamu, požadované velikosti a tvaru a v neposlední řadě nástrojů, které se k broušení používají. Celý proces broušení od plánování přes broušení, štípání a kontrolu může trvat několik hodin, ale také několik měsíců.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz